Prevario ženu, dopustio dileru da se useli i kršio zakon – sve to dok je bio u maničnoj epizodi zbog bipolarnog poremećaja

David Funes je nekada zarađivao preko 200.000 dolara godišnje u financijskom sektoru. Danas radi kao dostavljač za minimalnu plaću – rezultat odluka koje je donosio tijekom maničnih epizoda, prije nego mu je dijagnosticiran bipolarni poremećaj. Trpio je ekstremne promjene raspoloženja, od dubokih depresija do manije koja bi trajala danima ili tjednima.
Za Funesa (41), manija je značila divlje zabave, drogu, kriminal "bijelih ovratnika" i preljube.
„Postoji kaos s gomilom ludih priča, ali postoji i povratak – kako sam se vratio s dna i sve što mi je pomoglo u borbi s mentalnim bolestima,“ rekao je za PEOPLE.
Na TikToku i Instagramu poznat je kao BipolarGuyLovingLife, a upravo je objavio knjigu Manic in Miami. Kaže da je "ekstremno iskren" o svojoj prošlosti kako bi "što više rasvijetlio temu mentalnog zdravlja". Danas radi kao mentalni coach i zagovara mentalno zdravlje, nastojeći ljudima s bipolarom poručiti: "Nisi sam i postoji nada."
U razgovoru s novinarkom PEOPLE-a Carom Lynn Shultz, Funes je ispričao svoju priču.
"Moje prvo sjećanje je prilično bolesno. Imao sam 4 godine, a moj otac je davio moju majku. Plakao sam i molio ga da stane."
Znanstvene studije pokazale su da trauma u djetinjstvu, uz genetsku predispoziciju, može doprinijeti razvoju bipolarnog poremećaja. Funes je imao oboje – u obitelji su mu već postojali slučajevi bipolara.
Prvu manju epizodu doživio je s 20 godina, 2005. godine, dok je studirao za svećenika u biblijskoj školi.
„Izvrsno sam učio, imao sve petice, a onda je došla teška depresija. Mozak ti se uspori kao melasa. Tamni oblak prekriva misli i gasi ti svaku radost.“
Dobio je lijekove, ali nuspojave su bile prejake pa ih je prestao uzimati i "izdržao" epizodu sam.
„Bilo me jako strah. Mislio sam da ću zauvijek ostati zaglavljen u tom stanju koje ne razumijem."
U 26. godini doživio je prvu ozbiljnu maničnu epizodu.
„Bio sam oženjen djevojkom iz fakultetskih dana, živjeli smo u Jacksonvilleu, radio sam u financijama. Odjednom mi više nije trebalo puno sna, imao sam golemu količinu energije, osjećaj nepobjedivosti, impulzivnost, rizično ponašanje. Seksualni nagon mi je eksplodirao – i prevario sam ženu.“
To, kaže, najviše ga boli.
„Nije zaslužila to. Nije ništa krivo napravila. Ja sam ju prevario, spakirao se i otišao.“
Do tada je pio svega nekoliko puta u životu, ali tada su krenule noćne zabave, droga i totalna promjena osobnosti. Prijatelji i obitelj ga nisu prepoznavali. Zbog kaznenih djela teško je nalazio posao, pa je bio zahvalan što može raditi kao dostavljač za minimalac dok je paralelno gradio svoj profil na društvenim mrežama.
„Kad sam dobio prvog klijenta za mentalni coaching, rasplakao sam se od sreće. Taj poziv mi je donio osjećaj svrhe i ispunjenosti. Znao sam da sam na pravom putu.“
Knjigu Manic in Miami napisao je kako bi pomogao drugima koji se bore s istim izazovima.
„Želim da bude i zabavna i ohrabrujuća. Da brutalno iskreno govori o mentalnim bolestima.“
Danas, iako često razmišlja o prošlosti kako bi je razumio, kaže da mu je fokus na budućnosti:
„Želim biti najbolja verzija sebe i koračati naprijed.“